8
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: GRADINITA: Educatoare DENUMIREA ACTIVITATII: Educatie muzicala SUBIECTUL ACTIVITATII: “Despre sinceritate si minciuna” TEMA ACTIVITATII: predare cantec – “Mincinosul”; repetare “Am 7 ani de-acasa” joc muzical TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi OBIECTIVE GENERALE: * dezvoltarea auzului muzical ,ca mijloc de percepere a muzicii si a simtului ritmic * consolidarea deprinderii de a respira corect si de a pastra o pozitie corespunzatoare in timpul cantatului * largirea repertorului de cantece prin insusirea cantecului “Mincinosul” * consolidarea deprinderii de interpretare a cantecelor individual, in colectiv si in grupuri mici (pozitia corecta a corpului, preluarea tonului,dozarea respiratiei,deschiderea corecta a gurii,pronuntarea corecta a textului,interpretarea corecta a liniei melodice ) * dezvoltarea dragostei si interesului fata de muzica OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili : O1: sa indice corect titlul cantecului insusit O2: sa respecte tonul si semnalul de incepere al cantecului O3: sa intoneze corect cantecul “Mincinosul”, dupa audierea suficienta a lui, fara omisiuni, substituiri sau inversiuni de cuvinte O4: sa extraga, retinand in acelasi timp, mesajul textului METODE SI PROCEDEE: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul

ancu 1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

m

Citation preview

Page 1: ancu 1

PROIECT DE ACTIVITATE DATA: GRADINITA: Educatoare DENUMIREA ACTIVITATII: Educatie muzicalaSUBIECTUL ACTIVITATII: “Despre sinceritate si minciuna” TEMA ACTIVITATII: predare cantec – “Mincinosul”; repetare “Am 7 ani de-acasa” joc muzicalTIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderiOBIECTIVE GENERALE: * dezvoltarea auzului muzical ,ca mijloc de percepere a muzicii si a simtului ritmic

* consolidarea deprinderii de a respira corect si de a pastra o pozitie corespunzatoare in timpul cantatului* largirea repertorului de cantece prin insusirea cantecului “Mincinosul”

* consolidarea deprinderii de interpretare a cantecelor individual, in colectiv si in grupuri mici (pozitia corecta a corpului, preluarea tonului,dozarea respiratiei,deschiderea corecta a gurii,pronuntarea corecta a textului,interpretarea corecta a liniei melodice )

* dezvoltarea dragostei si interesului fata de muzica OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili : O1: sa indice corect titlul cantecului insusit O2: sa respecte tonul si semnalul de incepere al cantecului O3: sa intoneze corect cantecul “Mincinosul”, dupa audierea suficienta a lui, fara omisiuni, substituiri sau inversiuni de cuvinte

O4: sa extraga, retinand in acelasi timp, mesajul textuluiMETODE SI PROCEDEE: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiulMaterial didactic: planse cu imagini inspirate din cantecul “Mincinosul”, casetofon, caseta audio cu negativul cantecelor “Cutiuta muzicala”MATERIAL BIBLIOGRAFIC: “Jocuri muzicale pentru copiii mari si mici” Autori:Jean Lupu ,Mihaela Staneci, Editura Sigma Primex,1999

Page 2: ancu 1

ETAPELE ACTIVITATII CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

1.MOMENT ORGANIZATORIC

EXERCITII DE RESPIRATIE

EXERCITII VOCALE

-spatele drept!-mainile pe picioare!-picioarele sub scaunele!-ochii la mine!*inspiram si suflam intr-un fulg de zapada sa zboare cat mai departe *suntem langa o vaza cu flori (care miros foarte, foarte frumos). Luam o floare, inspiram si expiram spunand: “Ce frumos miroase floarea mea”“Va rog sa cantati dupa mine ceea ce auziti!”

Se creeaza conditii optime desfasurarii activitatii muzicale:-aerisirea salii de grupa-asezarea scaunelelor in forma de semicerc-pregatirea materialului didactic -reamintirea pozitiei corecte in timpul cantatului

DEMONSTRATIA ,EXERCITIUL Exercitii de incalzire a vocii prin fragmente melodice desprinse din cantecul ce urmeaza a fi insusi

2.CAPTAREA ATENTIEI*familiarizarea cu textul cantecului

*moment educativ

-Priviti aici! Ce vedeti aici?-Lui Pinocchio i-a parut rau ca a mintit si a promis ca vrea sa se indrepte. Voi mai stiti si alti copii care au mintit?- Eu stiu un copil care mintea tot timpul. - E bine s a mintim? Ce putem pati? “Trebuie sa spunem intotdeauna adevarul, indifferent de urmari” -Vreti sa aflati mai multe despre minciunile baietelului?

OBSERVATIA,CONVERSATIA-Voi prezenta copiilor planse-Discutie pe baza planselor-Explicarea cuvintelor noi

CONVERSATIA

3.ANUNTAREA TEMEI

Astazi vom invata si noi un cantec care se numeste “Mincinosul” ! ! Doar cine va invata bine cantecul va avea voie sa vina langa Pinocchio sa i-l cante si…sa se joace cu acesta.

CONVERSATIA-copiii memoreaza titlul noului cantec

4.DIRIJAREA INVATARII*scandarea textului

Asta vara ,la Craciun, Intr-o noapte cristalina,M-am urcat intr-un alun. Soarele lucea pe cer,Si-am mancat atatea mere, Iara eu cu barca-n casaCa m-am saturat de pere... Ma plimbam pe sifonier...

EXERCITIULSe ritmizeaza, pe rand, fiecare strofa (eu recit un vers apoi copiii repeta dupa mine)

*interpretarea model

*insusirea cantecului pe secvente

Doua muste zapacite, Pe-un pachet de margarina,Mancau paine cu pilaf, Stau doi porci in pijama,Se scobeau intre masele, Si cantau la mandolina,Cu doi stalpi de telegraf... Aoleu, maseaua mea!

Un ratoi la patinaj, Refren:A cazut intr-un viraj, Credeti-ma, credeti-ma ca nu-s mincinosSi-a rupta mana si-un picior Daca vreti va spun eu ceva si mai frumos.Si-a ramas de-un dinte chior.

DEMONSTRATIA,EXERCITIUL

Page 3: ancu 1

*alternante simetrice

“-Acum eu va voi canta cantecul iar voi va trebui sa fiti foarte atenti pentru a-l invata cat mai repede deoarece trebuie sa-l ajutam pe Pinocchio sa nu mai minta. Pentru a-l retine mai usor va rog sa va uitati si la imaginile pe care vi le-am pregatit. De asemenea va rog sa identificati si minciunile din cantec.” -Se canta model S (strofa)1 – copiii repeta de doua ori +R(refren)-Se canta model S2+R-copiii repeta-Se leaga S1+R+S2+R-Se canta model S3+R-copiii repeta-Se canta legat:S1+R+S2+R+S3+R………..-Se realizeaza interpretarea cantecului in mai multe feluri : - copiii + acompaniament - baieti + fete-Se reia cantecul integral, cu toata grupa + negativul cantecului + miscarile adecvate .

DEMONSTRATIA,EXERCITIULIn timpul cantecului se executa si miscarile adecvate.Se face apel si la planse.

Corectez pozitia copiilor in timpul cantatului si sunt atenta la preluarea tonului

ReactualizareaUnui cantec insusit anterior

-voi canta cu ta,ta,ta primele patru masuri din cantecul “Am 7 ani de-acasa”, copiii avand sarcina de a-l recunoaste.

-“ Am 7 ani de-acasa” – joc muzical

DEMONSTRATIA!Daca cantecul nu este recunoscut, se canta mai multe masuri. Dupa ce cantecul este recunoscut voi aminti copiilor prima strofa.Interpretarea integrala a cantecului cu toata grupa.Corectez pozitia copiilor in timpul cantatului si sunt atenta la preluarea tonului

AsigurareaFeed-back-ului

“-Cum s-a numit cantecul pe care l-am invatat azi? (Mincinosul) Haideti sa-l mai cantam o data! Langa Pinocchio.

CONVERSATIA

Incheiera activitatii Aprecieri globale si individualeRecompense

CONVERSATIA

Page 4: ancu 1

Anexa 1

Mincinosul

Asta vara, la Craciun, Intr-o noapte cristalina, Doua muste zapacite,M-am urcat intr-un alun. Soarele lucea pe cer, Mancau paine cu pilaf,Si-am mancat atatea mere, Iara eu cu barca-n casa Se scobeau intre masele,Ca m-am saturat de pere... Ma plimbam pe sifonier... Cu doi stalpi de telegraf...

Pe-un pachet de margarina, Un ratoi la patinaj,Stau doi porci in pijama, A cazut intr-un viraj, Si cantau la mandolina, Si-a rupta mana si-un piciorAoleu, maseaua mea! Si-a ramas de-un dinte chior.

Refren: E posibil? Nu-i posibil!

Credeti-ma, credeti-ma ca nu-s mincinos

Daca vreti va spun eu ceva si mai frumos.

Page 5: ancu 1

Anexa 2

AM 7 ANI DE-ACASA

- Sunt destul de mic 2.Vreau sa stiti ca eu

Si un pic peltic Sunt atent mereu

Dar un lucru e recunoscut: De ceilalti din jurul meu imi pasa.

Acasa, la plimbare, Si chiar de-s mai mic,

Si-n orice imprejurare, Ca am pot sa zic

Sunt binecrescut. 7 ani de-acasa.

Esti binecrescut. Ai 7 ani de-acasa.

Refren: Spun buna dimineata cand ma trezesc,

Dupa ce mananc spun multumesc,

Ciocanesc cand vreau sa intru intr-o incapere,

Si atunci cand plec, spun la revedere!!!

Spui la revedere!