19
Discrimination et statistique : l’argumentation statistique en classe de seconde Objectifs Méthodes ! " # Contenus $ %#%& Durée () * + # , Organisation des activités "+ , " - . # # % / - # 01*$2"2$ &3 & "- %4 $()& 5$ & # $ - % # & " - % " $() & # 6

Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � ��

Discrimination et statistique : l’argumentation statistique en classe de seconde

� � � ������������ �������������������������������������

Objectifs �

Méthodes ���������������������������

��������������������������������������������������������������� ������������������

�� ���� �����

!������������������������� ����������������������������������� � ����

"�������������������������#����������������������

Contenus ����� ��������������$ �� ��������%�����#���%��������������������&��

'�������� ���������������������������

Durée ����� ���()�������������������*������������������+�#����������,���

Organisation des activités �

"������������������������+� ���,�������������������� ��������������"�����-��������.#�

����������#��������� ���������������������� �������������� ������������������������

��� ������ �� ���� �������� ���� ��� �%����� ��� ������ ��� ������������������� ����� ����

�������� /� ��� �� ������ ��� �����-��� ������ ��� � �� #� ������� ��� �����������

0�1*$2"�2$&3�&���

•�"�������-������������� ������%��4���������������� ���� ���$()�������&��•�5�� ��������������������$����������&� �� ������������������� ��������� #� ���������$������� ��� ����-��� ��%������� ����� ��� ��� ���� ������� #� ��� �����&�� "��� ��-����

���������� ��� ��� ����%����� ����������� ���� ������� ��� ����� ������� ��� ������� �� ����

������ ��������������������������������������

•�"�����������������������������������������$()�������&�������������#������������������������ ������������������ ��������� ���6������

Page 2: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � 7�

Séance 1 : travail en salle informatique

Énoncé distribué aux élèves

L’affaire Castaneda contre Partida �

���1���%����89:�����������������������*������!�����;������������������#�����

��������������������%����������������������������������������

<���� ������.������������ � ��������������������.��������������������������������

#�������������2������������������������������2���� ���98��=����������������������

������������������������ ���� ���� >9)���������� ��� ���������?���.����� �������� ���

��������������������������@@8����������������������������������������

Produisez une argumentation statistique

"���������-������������������������������������������������������A�������?���

���%���� ������������ �?��������������$�������.������-����#�(������B���� ������������

�� �?�&��

��� ���� ������ ����� ��� �4��� ��� ��� ����������� �������C� #� ���� ��� ���� ��������� ����

������������� ���� ������ ������� ���� ������ ��� ��� ������� ��� ���� ����

+��������%������,� ����� ���� #� ���� ����� ��� ���D���������������� ��������������������

�������������������.����������������

•� E��� �������C� ��� ������� ��� %��4���� ��� �������� ���� �������� ������%����� ��������������������%������

•�E���������C������������$������������ ���6�������������������� ������&����������#������������

Commentaires sur cette séance ��������������������������������������� !�����"������#��� ��� ���������������������$!��

��%�"�&��� �"��� ���� '�����(��#� )��� ����� �� '�!����� ���� ������� ��!����� ��� ������� ��

�"����������"���������������������

�����$!�������)��������)��������!������������'������"�� ����$���������!�������'������

��!��������"�)������������������*� ��� ��� ����������������&��� ����"��!����(������+��

����������������!���(������

������,���,����"�����������������������)�������������������������������!�������������

������� ���-)�� '�!������ ��� ������� �� ��� ������.� *� ������� ������� �"����� �,���,���

��!������ *� �.������� ��� �������� �"���������� ����,� ��� ��� �������� +�� �������� ����

�"������� ��� ������ ��� ������� ��$!�� ��� ���� ��� ������!�� ���������� ������� ����

��)���������$�!��������������������������������������������"��,�������� ,���������

��)��/�)�)�������0���#��

��� ����������� ��������� �� ��� ���� ��� )����� ��� ���� ��� ���,���,�� �"�� ��� ������� �"�����

��������� '����������"��,�����������#������ ����"������������)�������� '�1��������!�)���

�.������� ��)������ ������,���������������������������)������.��� ����*��������������&

�������������#� �� ��� ��� ������ ��� ��!��.� ���� ��� ��� ��� �)����� ���������� ������ ���

�"�������������������������������������)����������� '����������"��,�������������+������

������ ��������"�.��� �������������������)�� �������)�� �������������������$!�����0����

����������������)���!����������,� ������������#��)������������$!���)��������))������

����!���������!���������������'������������������������"����������������������)���������

Page 3: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � @�

Séance 2 : correction des productions argumentatives des élèves du double point de vue du français et des maths �

"�������������������������������������� ����� ����������������� �������������� ���

�� ���������� ���6������������������������������������������������� ���������� ������

����������������������

"���������������������������������#�����������F�

•�7(����������������� ���������������F�����������������������-����������%���������+��������,� �� ��������� ��� ���� ��� ���� ��� ������ ����� ���� ���� ������� ���� ��� ����

���������������� �����

•�7(������������ ����� ���������� ���6����F������%���������+����������,���������������������� �� ���� +������� ��������,� ����� ��� ��������� �������� ��� ����� ���

���6�����!���������������-������������)������������������������������������������

������������������ ��������

Correction mathématique et analyse du contenu statistique des copies des élèves

« Corrigé » mathématique distribué aux élèves

G������� �������������������������������������������������������������������

�������������������������������������� �� �.������� ���0� )�98���"������%�������

���%��������.�����������������������������������0�>9)��/���� �� �������������������

�����������������������'�0�>9)@@8 �≈�)�@8��

G�������������������������������������������������������������������������.�����

���������������������� ������������������#���������������������������%�������

���0�)�98��

��0�>9)�

'�0)�@8�

Jurys

Mexicains�39%�

Autres�61%�

Population du comté

Mexicains�79%�

Autres�21%�

Page 4: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � B�

"���� �������������������"�� ������������������������������?������������������

;������������������������������������������������������������������������������

����������� ��������0�1*$2"�2$&3)�98�&��

G������ ����� �����������8(�=��������������� ������������� �� ������������������

��������������������������������������������F�

H������

� �����3��

� I�����D#D�����H)�98����>9)

� �J�)�98��3�>9)

� I�K�H)�9:�J�)�>7I��

•��))��������������� ��� ����������������������������������������������������������������>9)�F�

��

0

0,1

0,2

0,3

0,4

0,5

0,6

0,7

0,8

0,9

1

Jurys Population du comté

Autres

Mexicains

Page 5: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � (�

"�� �� ������%�������������������������������������������� ����.��������)�@8� ������

�-�������������������������H)�9:�J�)�>7I�$��� ��� �%������������@@8�������������������

���������&��L���������������������������������%�����������������������%����

A���� ������ ��� ����� ��� ��� ������� ����� ����� ���� ���� �������%��� ��� ��� ����

�����������������������������������������������������.������

!����#�����������������������������������������������

Barème de correction

A����������'�0�)�@8�� @������

A��������� �������� M� .�����F� ����� ��� �����������

$�%������������� ���&��:������

���������������-��������������%����������

$�����+�����������,���+��������,&��B������

��������� �������������������������� (������

����������$ ���6���&��� ���������������� 7������

Commentaires sur les copies �

���)����������$!�������������"����������������!�������������������)����"�����

����������)���������������������"��������!� �������,�����2���)������ ������,��������

���� ��� ����������)��� �.��� ���� *� ���� ���� ��� ��&������������ ��� �)��������

�"��������)�.��������������0������������)�����

Comparaison entre la population du comté et les jurés

3����"��������������������������������)���������"��������)�.����������'�������

�������������������������������������)�� 45�6�7#�������''���'���������0���� 885#��

�������)����������'������������������������������������� �������������� 85�7#�����

�����������$!�����'�����������������"�''���'�����������������������������45�6�7�

������0���� ���� ��9�:4;��;�456�9�<::#����� ������������� '���)��� �����)�����))������

3�� ��)����.� ��������������� ��� ���������� '�1��� ������������ ����� ������ ���

�"�� '������ *� ������� ��� ��� �������� ��� ��!���,��� ��)���� ��� ��� ��)�)���� ���

������������ *� ������ ��� ���� ��� ������ ������� ��� 6;;� 7� ����� ��� ����������

��''�������

=����� ��� ��������������)��������2�

>����'��)���"�����������������������2�

Page 6: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � :�

��

�"��$!���)�������������� ��������)��������������������������������)������

������0��*��������#�?�

>����'��)�����������.���������������������������2�

Nombres de jurés sur 11 années Pourcentage Personne convoqués 870 100%Mexicains 339 39%Autres 531 61%

��

Population Mexicains 79,10%Autres 20,90%�

Représentativité et hasard

@��������$!���!� ������� ��������� �����������!�������������!�������������"���

������������)�����������'����������"��,�������������

Page 7: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � 9�

A����$!���''��)�������.�)���� ���+�����������������.�����H������������������I��������

?�������������������������������������,�������������������������

A��������!� �����������+�%������������������ �������������,� �������������� ������

��)������������"���#����"�����������+��-����������,�����������.�����������

�"��$!��������������������������,� ��������������&���������������+���%�����������

���������� ��������������F� :>>�,� ��)���������������������#��������������.��2�

+�������� :>>� .����� ��������� ���������� ��������� ������� ���� ���-��,�� +�� ��� ���

���������������������!����������!�����"��������������������� �������)������0������

��� ��)���� �����#� ��� �� �"�� ��� '��������� �"��,������������ ��� '��� ��� ��� ��)����

���������� �"�� �"�����.�)��!�)��� ����!��� @�))�� ��� ��� !���� ��� �,��.� �"����

����������������,� ������"���������������������������������������������*�)�������

����� �����������$!�����!���"���������B�

nombre de jurés lors de 11 années de procédures nombre de jurés 870nombre de jurés mexicains 339pourcentage de jurés mexicains 39%pourcentage de jurés autres 61%pourcentage de mexicains dans la population 79,10%pourcentage représentatif de mexicain au procès 79,10%nombre idéal et représentatif de mexicain au procès 688�

Etude des fluctuations d’échantillonnage

����.�)������!������������������$!���������������������������������������

���� ����������� ���������� !"��������������������#������������������

�"�����������9���C D��D #E;�456#��

A�����-)��������������.�����,� ������� ���������)�������0�����"��������)�.�������

������ ��� F<� ���� )��� ��� ����� �.��������� ��� �����&���2� +�"��� ���� ���-�� ����

N��������� ��%������ ���� ������������� ���� ���� ��� ��� ���� ��%������ "��� ������ ����

������������� ����������,�

Page 8: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � >�

��

����������$!��������������+� ��������,���G)���������)��������!����������*�'���

��� '����,��� ����� ��� �������)��� ��� ��� ����������� �"��� �)�������� �"��������

)�.�����������,������))��0���#��������������*��"����!��������'�������������������5H�

7������,������������!��������$!�����������������'��)����I���>��

� �����E��

� J�

�������������� �����������!��#�������!���,�����������$!�������������� ������$"�������

���� ���������������� ����������!���������������*�6;;�7�����������!������

@�� ��'��� �� ��K� ��� ���� ��� ������ ��!���� ���� �������� ��������#� �L� ��� �� ���

���)��� ��� ��� '�� ������ ��� 0���� )�.������ ���� ��������)��� ���������� *�

�"����!������

Page 9: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � 8�

��

+�������!�����)G)����'��� �"����!�����������������6;;�7������#��,�K�����������$!��

��� ������ ��� +�%���� �� ������,� �� ����� �� ���� ���� �"����!����� ��� '��������� ��

������������� �����(#�� D�����M� �����)��� ���� �� ������ �"�.������� ���� �������

����� ����������!���������������������!�������������)������������������+�����������

8(�=����

Page 10: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �)�

��

�����������!������������������������������-)��������)�����)���.�����)������

���!���������.�����

Page 11: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � ���

Page 12: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �7�

Page 13: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �@�

�G���������������%���������C������������������������������������������������� ������

�-��%�����G�������� ������������������ ����������� �������� ��� ������������ ��������

�������������/���������������� ����������������+� �������,����������#��������8(�=�

���������

A���������$!������������������&���������.��������������������������+������������

�������,�� *� ������ ��� �� �)�������� �� ��� 0���� +��������,� ���� ��������� *� �����

,�������� N�� ��)�� )������ �"��� �� ������)��� ��)���� ��� �������� )G)�� ��� *� ���

��������������'������������������''��)�����2� ������������������,��.����,�����������

����'����������!������ ������������)���������������������������������,�����

������ �"G��� 0����� N�� ����� �� )�� ��� ��'���� ����� ��� !��� ��� ����� �"��� �"�� �� ����

�"��������� ���� ��� �,��.�� )��� ����'��� ��� ��� �,����� �"��� �)�������� �"��������

)�.����������������������*��������"����)�������� ����"������"��������)�.�����������

Page 14: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �B�

��

����������������'��� ��������$!���������������)������������������'����!�����

������������ ���2����������������)���������"���������)����������� �����������

�)���)��� �"������������,������������ ���������������������!����)�����������

������� �"����"����������,���������������������������������)���������.���������

���������������������!�����"����� ����"�.��������������&���������.�)��������'��� ������

0���� ���!��� �!���� ��� )�M���� ��� ��� ������� ��������� ������ �� �������� ��� ������!��

��� ���������������)�������*��� �G�����������������������������������������

Correction en français (construction ou analyse d’un texte argumentatif) ;�������)���������������-���������������������������������������� �����%�������

������������������������������ ���6�����G����������%�������+������������������,�����

��������������.����� ���6����$�������������%���������� ���#� ��������%������&�����������

Page 15: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �(�

+����������,������������#���������������-����$�������������������&� ��������������

���� ����$#���������������������������#��������O�������������&��

!������������������������������F�����������������������#�����<�;D<�<�$<�����������

���-��������������������������������������������&������������������������� ����5���

��.����������-������������������������ ���������� ���6�����������-��������������

���-�����������������������

Énoncé de l’exercice de français �

���������������

"���������-������������������������������������������������������A�������?������%���� ����������

�� �?��������������$�������.������-����#�(������B���� �������������� �?�&��

������� ����������� ��� �4������ ��� ������������������C� #����� ������� ������������� �����������������

������ ���P � ���� ������ ��� ��� ������� ��� ���� ���� +��������%������,� ����� ���� #� ���� ����� ��� ���D

�������������������������������������������������������.�������������

������� �� ��� �������

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� �

�������

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� �

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� ��

�������

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� �

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� ��

�������� ������� ����� ������ � ������� ��� �����

� �� ����! ����"�

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� �

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� ��

���������� �� ������!��!�������"��

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� �

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� ��

����������������� ����������������������������"��

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� �

������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������� ��

Expertisez quelques propositions en utilisant les notions : thème, thèse, arguments, exemples, introduction, conclusion. �

������� ����#����

"���������-�������N�����������%����������

������������� ����� ��� ��������� ����

������ ���� H��� ����,� ��� ��� ��� ���

������������������I��������������������

��� ��� �� ������� ��� .����� ���������� ��

������������

Q�R��� #� ���� ����������� ���� .�����

����������������������������

H���������� ���2� ��)�������0��������

���66�������������������I��

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

Page 16: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �:�

��

������� ����$����

��� ����%��� �89:�� !����� ;������ ��

�������� #� ���� ���� ��� ������ ����

���%��������� ��������������������#����

.�������� N������� ;������ �� ��� ���

��%����� �� ��� �� � ��� ��� .������� ����

������������ ���� ������ ���� ���������

������������������������ ���98���=�������

�������� ��� ���� ��� ���������

���������� H��� ����,� ��� ������� ���

���������� ��� ��� ���������� �"��������

)�.���������������������������I��

<�� ������������������ ������#�������������

����� ����� ��� �������� �� ��� ���� ����

�C�� ������� ������������ ���� >9)� .������ ���

���� ��� ��� @@8� ��������� ����������� ��

��������������������������������

Q�R��� #� ���� ����������� N�������

;������ ������ �������� ��� �� ������D#D

�������*��%�������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������� ����%����

�������� �����+�A�������������;������,��

!�����;�����������������������.����� ���

��������� .���� ���� ��� ������ ��������F� ���

��������������������������������������

����� !������ �������������� ������� ����

������������������������������������������

E���� ���� ��������� ������ ���� ���

���������� � ��� ���������� ��� �-��� ���

!�����;������

<�� ��� ��� ����� ��� ���� ��� 98��=� ��� ���

�������� ��� ��� ���� ��� ���������

�����������

"��� ���� ��� ��������� �������� ���� >9)�

������������ ���������?���.�������������

�� ��� @@8� ��������� ��������� �����������

���H����������������������)���"������� ���

��� ����������� �� ���� ��.� ��!����� ���

8:7J��

G�� ����� ��� ���� ��� 98��=� ��� ���

�������� ��� ���� ��� ����������� ����

��������� @>=� ���� .����� ����� ��� ���� A��

��� ��������������� �� ���������� ���� ���

���������

A�������� ���� ������� ��� �������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

������������������������������������������������������������������������������������������������

Page 17: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �9�

���� %���� �� ������ ��� +�����������,� ��

��� ������ ������������� ��� ��� ���������

H���������������������I��"�� ������� ���

�������������)�9:���)�>7��

����������� �� ������ ��� !�����

;���������������������� ������.�������������

���������� ����������������<���������?���

��.���� ����� ��� �������� .����� /� ���

���������������������������������������

��������������������H)�9:�J�)�>7I��

3+@A���CN�O+A���N����D���P�N�2��

C������� ��� ���2� ����������� ���

��)�.�������� �� ��� �)�������� ���� ���

�������������

����,� ���2� ������������ ����,� ������

�����������������

Correction de l’exercice de français "����������������������������������-��������������� ��������� ���������� ���6������

��������������������������������

������� �� ��� �������

*������������� ��

�������

"��������������������������������������������������.����������������

�������

���������������������������������F��D�<������������� ����%����7���"�����������������

������� ���������

�������� ������� ����� ������ � ������� ��� �����

� �� ����! ����"�

"����%����� ���F����������� ���������� ���������� ��� ��D��� ��� ������� �������� ���

�-���������������

���������� �� ������!��!�������"��

!�������#������%����� �����

����������������� ����������������������������"��

���������� ���������������������������<��������������������������������"���������&''()�*+��

�*�)�����,��-�������')�*.�&������������������������������F�#�������������������������

���������������������

Expertisez quelques propositions en utilisant les notions : thème, thèse, arguments, exemples, introduction, conclusion. �

������� ����#����

"���������-�������N�����������%����������

������������� ����� ��� ��������� ����

������ ���� H��� ����,� ��� ��� ��� ���

������������������I��������������������

<����� ��������������F����������O�����

�����%����� ����

<����� ������������� �������������

"�� ���� ����� ���� ��������� "���������

Page 18: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �>�

��� ��� �� ������� ��� .����� ���������� ��

������������

Q�R��� #� ���� ����������� ���� .�����

����������������������������

H���������� ���2� ��)�������0��������

���66�������������������I��

�������������������%���������

<�� �� �� ��� ��������� ���� ��� �������F�

�� ����� ����� .����� �� .����� ��� ��� A���

����?����

G�� ������ ��� +�����������,� ����� ��� ����

����������

"���-�������������������.��F���� ����������D

����������������.����

������� ����$����

��� ����%��� �89:�� !����� ;������ ��

�������� #� ���� ���� ��� ������ ����

���%��������� ��������������������#����

.�������� N������� ;������ �� ��� ���

��%����� �� ��� �� � ��� ��� .������� ����

������������ ���� ������ ���� ���������

������������������������ ���98���=�������

�������� ��� ���� ��� ���������

���������� H��� ����,� ��� ������� ���

���������� ��� ��� ���������� �"��������

)�.���������������������������I��

<�� ������������������ ������#�������������

����� ����� ��� �������� �� ��� ���� ����

�C�� ������� ������������ ���� >9)� .������ ���

���� ��� ��� @@8� ��������� ����������� ��

��������������������������������

Q�R��� #� ���� ����������� N�������

;������ ������ �������� ��� �� ������D#D

�������*��%�������

<�� ���� �����������%����� ����"���-�������

���� �������� ���� ������� ��� ������� ���

��������#����������

G�� �����%����� ������ �������� ��������

��� ���� �����%����� ����S�7�$��� ��� ���

������� ����� ������� ��� ���� ��� ��������

���� .����&� ��� �%������ "���-��� ��� ������ #�

�4������������������.���

A��������F� ����� ����-��� ���� ����

�������� ���������� ��� ��%����� ���� ���

����������� ��#����������������.���

������� ����%����

�������� �����+�A�������������;������,��

!�����;�����������������������.����� ���

��������� .���� ���� ��� ������ ��������F� ���

��������������������������������������

����� !������ �������������� ������� ����

������������������������������������������

E���� ���� ��������� ������ ���� ���

���������� � ��� ���������� ��� �-��� ���

!�����;������

<�� ��� ��� ����� ��� ���� ��� 98��=� ��� ���

�������� ��� ��� ���� ��� ���������

�����������

"��� ���� ��� ��������� �������� ���� >9)�

������������ ���������?���.�������������

�� ��� @@8� ��������� ��������� �����������

���H����������������������)���"������� ���

��� ����������� �� ���� ��.� ��!����� ���

A���� ���� +�%���� �����,�� ������� ���

��� ���������������

"������������ �� ��� ��������-������

� ����������F�

D� ��� ��� ����������� ������ �*�

�)/�,�*������*��0�,�����

D� ���� ������������ ��� ������ ��������� ��

�)�&+��(���)����+1**�+���)��1/&2����

G�� ������� ������ +���� ������,� #� ���

����������

Page 19: Discrimination et statistique : l’argumentation ... · 7 Séance 1 : travail en salle informatique Énoncé distribué aux élèves L’affaire Castaneda contre Partida 1 ˆ % 89:

�������������������� ������������ � �8�

8:7J��

G�� ����� ��� ���� ��� 98��=� ��� ���

�������� ��� ���� ��� ����������� ����

��������� @>=� ���� .����� ����� ��� ���� A��

��� ��������������� �� ���������� ���� ���

���������

A�������� ���� ������� ��� �������������

���� %���� �� ������ ��� +�����������,� ��

��� ������ ������������� ��� ��� ���������

H���������������������I��"�� ������� ���

�������������)�9:���)�>7��

����������� �� ������ ��� !�����

;���������������������� ������.�������������

���������� ����������������<���������?���

��.���� ����� ��� �������� .����� /� ���

���������������������������������������

��������������������H)�9:�J�)�>7I��

3+@A���CN�O+A���N����D���P�N�2��

C������� ��� ���2� ����������� ���

��)�.�������� �� ��� �)�������� ���� ���

�������������

����,� ���2� ������������ ����,� ������

�����������������

��� ��� ��� ��������� ��� �� ������� ��� ���6���� �������� ���� ��-���� ��� ���� ���� ����

��������� ����� ��� ������� ��� ���6����� A���D��� ������� )(M7)�� �)M7)� �� �(M7)�� "��

�� ���������� ���6�������-�������������������%�������������� ���������#�����������F�

)>M7)�$����� ������� ���� ���� ����� ������� ������� ��������������� �%�������������� ����

����� ��������������������������������������� ���6���&���7M7)����9M7)��"�����-������

������ ������ ��� ���� ���������� ������������� ��� ���6���� �� ��� ������� ���� ���

���������� ���������� ������ ���6������������������������������ ������������

��� �� �������� ��� ����� ��� ������ �� ������� �� ������� ���� ���� ����-���� ����� $���

������������������� �����������������������������������������������������&������

������?� ��� �������� ����� ������� ������� ��� ���� ����������� ��� .����� ���������

�������������������%��������������.�������������������������������������$ ��������������

.��������'�!�������������������������������������&��

�����������������������������������������������������������������������������

�����

� �